Merly Raudla:
Eesti kõige kiiremate uisutajate kantsist, Adaverest pärit Mart Markus on üks väheseid ametlikke uisutreenereid Eestis. Koolivaheajal leidis ta aega ning tuli Rakvere rulluisuklubisse Bont teadmisi jagama.
Märja ja kõleda sügisilma eest spordihalli palliplatsile kupatatud rulluisutajad parketil just kiirust arendada ja kilometraaži koguda ei saa, kuid treenerid lasevad fantaasial lennata ning vigurdades saavad kõik rullidel veerejad puna palgeile. Ja loomulikult on harjutused sellised, mis tehnikat arendavad. Näiteks mängitakse korvpalli. Isegi kui eemalt vaadates jääb rulluiskudel palluritest mulje, kui lihtsalt vahvast kambast, kes endale veidra lõbustuse leiutanud, siis pidurdamine, sööstmine ja äkilised suunamuutused arendavad kõiki neid oskusi, mida rulluisutajal maratonil vaja võib minna. Näiteks ei tundu grupisõit enam hirmus.
Siim Kruusmann nentis pärast trenni, et uus treener teeb isegi tavalisi harjutusi natukene omamoodi ning see on huvitav. “See annab tehnikat juurde. Seekord saime kurvide võtmist õppida,” sõnas noormees, kes on küll kolm aastat rulluisutamisega tuttav olnud, kuid aasta sellest alaga tõsisemalt tegelenud.
Aastaid järjest Eesti parimaks meeskiiruisutajaks valitud ning korduvalt ka rulluisutamises Eesti meistritiitli võitnud 28-aastane Mart Markus tõdes, et Rakveret võib nimetada Eesti rulluisupealinnaks. Noori treenitakse ka Adaveres ja Tallinnas, kuid klubi liikmete arv on siin kõige suurem. “Rakveres on entusiastid, tegevust jätkub ja lapsed ise tahavad sõita,” kiitis Markus, kes teadis juba pärast gümnaasiumi lõpetamist, et hakkab just treeneriks. Lisaks uisutajatele treenib ta ka kulturismi- ja fitnessisportlaseid.
Noormees ütles, et tegelikult ei olegi klubis vaja paberitega treenerit, vaid hoopis entusiasti, kes nakatab. Rakveres on sellisteks eestvedajateks näiteks Reet Kruusmann ja Alar Ivanov, kes leiavad aega nii klubi juhatuses toimetada kui ka treeninguid juhendada.
Markuse sõnul on ka Adaveres põlve otsas uisutajaid treenitud ning välja on tulnud kaks olümpiasportlast – Marten Liiv ja Saskia Alusalu. Mõlemale on nii jääl kihutamise kiiruisud kui ka rulluisud saanud elu osaks.
Kruusmann ütles, et Rakvere rulluisuklubi Bont soovib, et lapsed oleksid rulluiskudega sõbrad ja et kergliiklusteel oleks võimalikult palju ohutult liiklejaid.
“Rakvere tegevus on õige. Tuleb kandepinda laduda ja noortele sportimisvõimalust pakkuda. Noortel peab olema nii äge, et kutsutakse sõber ka trenni. Tore, kui suure pundi seast tuleb paar-kolm tükki, kes võivad ka tippu jõuda,” rääkis Markus. Kruusmann lisas, et Rakvere klubis on väga tihti juhtunud, et lapsed tulevad trenni ja varsti panevad ka nende vanemad rulluisud jalga.
Markus toonitas, et külalistreenerite kutsumine on alati hea mõte. “Mina annan Tallinnas trenne ja olen tavaliseks muutunud. Aga kui tuleb välismaalane – täpselt sama asja räägib, aga õpilastel on ohoh! Hea, kui treenerid ringi liiguvad,” rääkis ta.
Kruusmanni sõnul on tal hea meel näha, et seni on klubis õiges suunas liigutud, ning alati on tore uusi harjutusi kavasse lisada. “Kui treener arvab, et ta teab kõike ja on kõige targem, siis ta võib töölt ära minna. Tegelikult saab elu lõpuni uusi asju õppida,” lisas Markus. Kruusmann oli rahul, et sai seekord trennis ise ka nahavahe märjaks. Juhendades ei saa ju sama mahviga kaasa teha ning pere ja töö kõrvalt lihtsalt ei ole sellist aega, et pärast treeningut veel ise sportida. Kruusmann on kavalasti kogu oma pere rulluisutama pannud ning trennid ja võistlused võib liigitada ka pere ühise ajaveetmise võimaluseks. Pärast võistlusi on muidugi vahva – viis paari rulluiske vaja puhtaks teha.
Rulluisutamise populaarsusest Eestis annab tõestust Tartu rulluisumaraton – see on Põhja-Euroopa kõige suurem rulluisuüritus, mis mahub maailma mastaabis esikümne hulka. Kõige suurem on Berliini rulluisumaraton.
Markus arvas, et kui Rakveres oleks jäähall, tuleks siia ka kiiruisutajaid. Oleks üks talvine alternatiiv rulluisutamisele ning saaks ka hokit mängida ja iluuisutamisega tegeleda.